Saga Andrew Wakefielda

Ocena artykułu B. Deera z British Medical Journal 2011 stawiającego zarzut „oszustwa” wobec A. Wakefielda

Publikacje i wydarzenia „na około” publikacji w Lancet z 1998 r. pod tytułem „Niespecyficzne zapalenie jelit a całościowe zaburzenia rozwoju u dzieci”

  • Saga 12 dzieci i 2 autorów publikacji Lancet w 1998 roku – Cz. I rok 1998: przedstawia wydarzenia przed publikacją Lancet 1998, przebieg konferencji prasowej i zawartość publikacji „Niespecyficzne zapalenie jelit a całościowe zaburzenia rozwoju u dzieci”, podstawy merytoryczne i kontekst wypowiedzi A. Wakefielda dot. szczepionki monowalentnej/MMR, historię z wprowadzeniem i wycofaniem szczepionki MMR ze szczepem wirusa świnki Urabe AM-9 w Wielkiej Brytanii, historię akceptacji MMR w różnych krajach europejskich w latach 80. i 90. i inne.
  • Saga 12 dzieci i 2 autorów publikacji Lancet w 1998 roku – Cz. II rok 2000 – 2007: przedstawia inne publikacje A. Wakefielda i niezależnej grupy fachowców z Cochrane Collaboration na temat bezpieczeństwa MMR, proces inicjacji śledztwa dziennikarza B. Deera, konfrontację wyników śledztwa dziennikarskiego dziennikarza B. Deer z redakcją Lancet i zespołem autorów publikacji, pierwsze artykuły w Sunday Times dziennikarza B. Deera i reakcje współautorów publikacji w Lancet, rozpoczęcie obrad Brytyjskiej Komisji Medycznej.
  • Saga 12 dzieci i 2 autorów publikacji Lancet w 1998 roku – Cz. III rok 2009: przedstawia kolejne artykuły B. Deer w Sunday Times zawierające zarzut oszustwa współautorów publikacji w Lancet, reakcja A. Wakefielda w postaci skargi do komisji ds. dziennikarskich ze szczegółowymi wyjaśnieniami nieprawdziwego lub zmanipulowanego przedstawiania różnych wydarzeń przez B. Deera, teksty na łamach Autism Files przedstawiające z detalami kontekst i szczegóły wydarzeń dot. procesu diagnostyki i leczenia 12 dzieci opisanych w Lancet i różnych równoległych „projektów” naukowych w Szpitalu Royal Free.
  • Saga 12 dzieci i 2 autorów publikacji Lancet w 1998 roku – Cz. IV rok 2010 – 2011: przedstawia szczegółowo podstawy i decyzje Brytyjskiej Komisji Medycznej wobec J. Walker-Smitha i A. Wakefielda i ich wykreślenie z rejestru lekarzy, motywację do wycofania publikacji o 12 dzieciach z 1998 r., książkę A. Wakefielda “Callous Disregard” i inne teksty zawierające komentarz do dochodzenia komisji medycznej i wydarzeń dot. publikacji w Lancet 1998, listę publikacji B. Deera w BMJ w 2010 i 2011 r. i streszczenie obalenia wszystkich najistotniejszych zarzutów wobec J. Walker-Smitha podczas uznanej apelacji w 2012 r. i anulowanie wykreślenia z rejestru lekarzy.
  • Saga 12 dzieci i 2 autorów publikacji Lancet w 1998 roku – Cz. V rok 2012: przedstawia szczegółowo wynik rozprawy apelacyjnej J. Walker-Smitha, podczas której obalone i oddalone zostały wszystkie najistotniejszych zarzuty wobec J. Walker-Smitha i pośrednio wobec A. Wakefielda, szczegółowe opracowanie stronniczego i pełnego błędów dochodzenia Brytyjskiej Komisji Medycznej.

Filmoteka (wybrane pozycje)

  • Film fabularny „Usłyszeć ciszę (Hear the Silence)” z 2003 r. opowiadający historię rodziców autystycznego dziecka, którzy kierują się o pomoc do Szpitala Royal Free. Film pokazuje również sylwetki A. Wakefielda i J. Walker-Smitha – dwóch współautorów publikacji w Lancet w 1998 r. Film na youtube jest w wersji angielsko języcznej z hebrajskimi podpisami. Film był również wyświetlony w polskiej TV w 2008 r.
%d blogerów lubi to: